Turystyka wodna

Turystyka wodna

  • Ludzie płyną kajakami

Rzeka Rega

Długość rzeki - 178 km
Długość szlaku kajakowego - 137 km
Spadek - 82 cm/ 1km
Stopień rozwinięcia - 2,21
Powierzchnia dorzecza - 2672 km2

  • Ludzie płyną kajakami
  • Przeprawa kajakami pod drzewem

Rega jest trzecią rzeką (co do długości) po Wiśle i Odrze, która wpływa bezpośrednio do Bałtyku. Bierze swój początek w lasach leżących na północ od wsi Resko Stare i Nowe, a uchodzi do morza w malowniczym Mrzeżynie.

Początkowo płynie w kierunku północnym, przed Świdwinem zmienia kierunek na południowo-zachodni i zachowuje go aż do ujścia rzeki Węgorzy Reskiej. Następnie skręca gwałtownie na północ i po około 20 km skręca łagodnie na zachód. Od ujścia rzeki Uklei zmienia kierunek na północny i utrzymuje go do ujścia. Na odcinku całej Regi znajdują się dwa jeziora zaporowe w Lisowie i Smolęcinie (zapory wodne), oraz jedenaście przeszkód stałych, wymagających przenoszenia kajaków. W okolicy Łobza rzeka przełamuje się przez wzgórza morenowe na długości około 10 km. Na odcinku od Trzebiatowa do ujścia w Mrzeżynie rzeka płynie leniwie poszerzonym korytem, zarośniętym trzcinami przy brzegach, wijąc się licznymi zakolami wśród łąk.

Szlak rzeki Regi należy do najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce i stanowi dużą wartość pod względem krajoznawczo - przyrodniczym. Prawie na całej długości brzegi porośniete są lasami, co nadaje jej malowniczy charakter. Przy brzegach - często dość wysokich - spotyka się wiele interesujących gatunków roślin, podobnie jak na rozlewiskach jezior zaporowych znajdujących się na szlaku. Mimo, że Rega nie przepływa przez większe kompleksy leśne, to ze względu na brzegi porośnięte kępami krzewów i drzew, robi wrażenie rzeki śródleśnej. Mniejsze lub większe kępy krzewów i drzew głównie olch, wierzby, dębu oraz niewielkie pasy leśne, przeważnie sosnowe z domieszką brzozy i buka stanowią o malowniczości otaczajacego krajobrazu. Brzegi są dość wysokie i trudno dostępne, często zarośnięte i ze zwisającymi gałęziami oraz pochylonymi lub zatopionymi drzewami - czyni to spływ bardziej atrakcyjnym i dostarcza wiele interesujących wrażeń.

W górnym brzegu (od Świdwina) rzeka nadaje się na spływ mniejszych grup zeTurystyka wodna względu na uciążliwość (4 przeszkody) i niewielką szerokość (6-8 m). Spływy większych, zorganizowanych grup najlepiej rozpoczynać od Łobza w odległości około 1 km od stacji kolejowej (na starym boisku). Na całej długości trasy kajakowej znajduje się dużo dobrych miejsc do biwakowania.

Rega jest na ogół rzeką łatwą, lecz dość uciążliwą w górnym i środkowym biegu, ze względu na powalone drzewa w poprzek koryta i przenoski, których kilka znajduje się na odcinku Łobez - Mrzeżyno. Spływ należy zakończyć przed mostem w Mrzeżynie w prawym brzegu rzeki obok pola biwakowego OSiR.Wody rzeki Regi należy zaliczyć do drugiej i trzeciej klasy czystości. Rega jest coraz czystszą rzeką - świadczy o tym choćby jej zasobność w ryby łososiowate.

Raj dla kajakarzy i wędkarzy - piękna i urocza Rega

Rzeka Rega choć piękna i doskonała na spływy kajakowe, nie doczekała się solidnego opracowania pod kątem turystycznym. Choć powstał Związek Międzygminny "Unia Miast i Gmin Dorzecza Regi", to nie ma do dziś mapy, na podstawie której miłośnicy kajakarstwa mogliby poznać miejsca postojowe, noclegowe oraz czekające ich przeszkody na całej rzece. A przecież Rega, to rzeka o długości 179 km, natomiast powierzchnia dorzecza wynosi aż 2725 km kw.

Pociągiem do Regi - pakiet turystyczny

Zapraszamy na jednodniowy spływ kajakowy!

Planowane inwestycje kajakowe

[obiekt mapy] Rega Turystyczna - Powiat Łobeski