Wędkarstwo

  • Dwie osoby siedzą na pomoście, po lewej podparta wędka

Wędkarstwo

Zmęczony życiem w mieście - zapraszamy nad nasze jeziora!

Jezioro Woświn fot. S.BezakObfitość i urok jezior Powiatu Łobeskiego przyciąga i z pewnością będzie przyciągać wielu turystów wędkarzy. Wielu wędkarzy zakochana w panującym spokoju na wodą i pięknie naszych naturalnych jezior, stała się wierna temu zauroczeniu i poświęca cały swój czas wędkarstwo właśnie wędkowaniu nad jeziorami.

Większość jezior naszego terenu jest pochodzenia polodowcowego. Napierający i cofający się lodowiec, a także jego topnienie wytworzyło olbrzymie zróżnicowanie terenu, a doły w wyrzeźbionym terenie zalały wody z topniejących mas lodu lodowców. Tereny Polski były atakowane przez lodowce wielokrotnie, co dodatkowo wpłynęło na dużą spuściznę ich działalności twórczej przez moreny i topniejące lody. Jezior tego pochodzenia mamy ponad 9 tysięcy w Polsce, o łącznej powierzchni przekraczającej 300 tysięcy hektarów. Są wśród nich małe oczka powstałe wskutek wypełnienia zagłębień wodą, duże i głębokie oka zwane kotłami powstałe w wyniku wyżłobienia i wypełnienia wodą topniejących dużych mas wody ze szczelin lodowców.

Nasz region wręcz obfituje w olbrzymią ilość jezior. Jest to raj dla wędkarzy. Tu można spotkać wiele wspaniałych i atrakcyjnych wędkarsko gatunków ryb. Do nich z pewnością należą takie drapieżniki jak: szczupak, okoń, sandacz, węgorz, a także dziś niestety zanikające sum jeziorowy i miętus. Z białorybu najpopularniejsze są: duża płoć, leszcz, lin, karaś, a ostatnio także karp. Sporo przyjemności może dostarczyć także połów uklejki.

 

  • Linia brzegowa, jezioro, z lewej drzewa

Zasady wędkowania oraz koła wędkarskie w Powiecie Łobeskim.

Za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ich wędką lub kuszą. Amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu, zwany dalej „kartą wędkarską" lub „kartą łowiectwa podwodnego", a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach gospodarstwa uprawnionego do rybactwa - posiadająca ponadto jego zezwolenie.
  • Bąbelki powietrza pod wodą

Łowiectwo podwodne. Amatorski połów ryb kuszą.

Zgodnie z przepisami prawa wynikającymi z Ustawy o rybactwie śródlądowym, osoba zainteresowana uprawianiem amatorskiego połów ryb kuszą powinna posiadać...
  • Pomost nad jeziorem