I Międzyszkolna konferencja popularnonaukowa „Milenium koronacji Bolesława Chrobrego” 11.04.2025
I Międzyszkolna konferencja popularnonaukowa „Milenium koronacji Bolesława Chrobrego” to połączenie pasji, nauki i szacunku do historii naszego kraju.
W dniu 11 kwietnia 2025 r. mieliśmy niesamowitą przyjemność być uczestnikami historycznego wydarzenia w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie. Tego dnia zwieńczone zostały całoroczne działania związane z 1000.rocznicą pierwszej koronacji króla Bolesława Chrobrego.
Był to początek wzrastania pozycji Polski, na średniowiecznej mapie Europy, która z księstwa przeistoczyła się w niepodległe i niezależne królestwo.
W wydarzeniu udział wzięli znamienici goście:
Dr hab Agnieszka Szudarek profesor US, Dyrektor Instytutu Historycznego, dr hab. Małgorzata Machałek profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, Paweł Marek Wicestarosta, Tomasz Sobolewski Zastępca Burmistrza Łobza, Krystyna Bogucka, Lidia Czyż oraz Józef Drozdowski Członkowie Zarządu Powiatu w Łobzie, Mariusz Szpryngacz Dyrektor Spraw Społecznych i Promocji Powiatu, dyrektorzy szkół podstawowych w Łobzie, i oczywiście najważniejsi czyli najbardziej aktywni uczestnicy to uczniowie szkół ponadpodstawowych z powiatów łobeskiego, gryfickiego, świdwińskiego i drawskiego oraz szkół podstawowych z gminy Łobez wraz z opiekunami, którzy podjęli szereg działań i to naukowych, abyśmy mogliśmy podziwiać dzisiejsze wydarzenie.
Konferencja ta miała charakter konkursowy, poprzedzona została wizytami w Poznaniu i Gnieźnie, nawiązana została współpraca z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego, uczniowie wzięli udział w dwóch edycjach uniwersyteckich spotkań z historią i finalnie przez kilka miesięcy zespoły ze szkół ponadpodstawowych opracowywały Postery Naukowe, które zostały ocenione przez komisję składającą się z pracowników Instytutu Historycznego.
Konferencja rozpoczęła się widowiskowym występem Młodzieżowej Orkiestry Dętej Łobeskiego Domu Kultury pod niezawodną batutą Dariusza Ledziona, okraszonym wokalem Leszka Adamkowicza, którzy wystąpili gościnnie z muzycznym partnerem ze Szkoły Muzyki i Sztuki Ikskile z Łotwy pod opieką Spodris Kacans.
Następnie mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu pt. Koronacja Bolesława Chrobrego ze współczesnej perspektyw autorstwa dr hab. Małgorzaty Machałek profesora Uniwersytetu Szczecińskiego. Abyśmy mogli przejść do prelekcji uczniów, którzy omówili swoje postery naukowe.
Konferencja ta miała jeszcze jeden z ciekawszych muzycznych momentów w wykonaniu Stanisława Mazurka szczecińskiego lutnika, który buduje repliki instrumentów z wczesnego średniowiecza, razem z Małgorzatą Kamczyc zagrał i zaśpiewał utwory pochodzące właśnie z epoki średniowiecza.
Przygotowana została również wystawa okolicznościowa na temat kultury muzycznej polski wczesnopiastowskiej.
Na koniec konferencji zostały odczytane wyniki i wręczone nagrody w konkursie głównym oraz konkursie historycznym pn. Polska za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego, nagrody dla laureatów zostały wręczone przez Dr hab Agnieszka Szudarek profesor US, Dyrektor Instytutu Historycznego, dr hab. Małgorzatę Machałek profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, Pawła Marka Wicestarostę, Tomasza Sobolewskiego Zastępcę Burmistrza Łobza oraz Annę Boguszewską-Wąsowicz Dyrektora Zespołu Szkół w Łobzie.
Wyniki głównego konkursu - Postery Naukowe, kształtują się następująco:
1 - Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gryficach - Poster pt. Zjazd Gnieźnieński największy sukces Bolesława Chrobrego.
2 - Zespół Szkół Rolniczych CKZ w Świdwinie - Poster pt. Podboje Bolesława Chrobrego - sukcesy i ciemne strony.
2- Miejsce 2 EX AEQUO
Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie - Poster pt. Podboje Bolesława Chrobrego - sukcesy i ciemne strony.
3- Zespół Szkół im. C. Miłosza w Gryficach
4 Zespół Szkół w Połczynie Zdroju
5 Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami
6 Dwujęzycznymi w Gryficach
7 Zespół Szkół w Drawsku Pom.
8 Zespół Szkół im. W. Broniewskiego w Świdwinie.
Moglibyśmy opowiadać tak długo, zachwalać, ale cała zasługa leży po stronie Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie na czele z Panem Ryszardem Krzęćko i Panem Marcinem Luftem, a my tylko wspieramy ich w działaniach na rzecz popularyzacji nauki oraz naszej wspaniałej młodzieży.
Po szczegóły zapraszamy na facebookowy profil Zespół Szkół im.Tadeusza Kościuszki w Łobzie
Tam dopiero się dzieje… o wiele więcej i ciekawie...