Leśna ścieżka edukacji ekologicznej, długość trasy: 9,5 km
Ścieżka prowadzi przez park miejski oraz lasy i łąki, ciągnące się wzdłuż Regi aż po okolice Unimia i śródleśnego jez. Chełm. Początek trasy to Polana Jahna, zlokalizowana w dębowo-bukowym parku leśnym, u stóp zbocza zwanego „Łobeskimi Bieszczadami", będącego fragmentem doliny Regi, Na szlaku zbudowano kilkanaście punktów dydaktycznych z tablicami informacyjnymi o przyrodzie i jej ochronie.
Na trasie:
przystań kajakową nad Regą - pole namiotowe, dwa drewniane mostki przerzucane przez rzekę i starorzecze, stanowiące skrót nad jezioro Chełm, leśna kotlinka zwaną „piekiełkiem", dawny niemiecki kort tenisowy i amfiteatr, tu znajduje się drewniana wiata z ławostołami i miejscem na ognisko.
Łobeska Trasa Nordic Walking, długość trasy: 4,5 km / 2,8 km
Start: Łobez, Polana Jahna
Trasa 1 – czas przejścia: 1 godz. 10 min., długość trasy: 4,5 km
Trasa 2 – czas przejścia: 45 min, długość trasy: 2,8 km
Trasa nr 1 i Trasa nr 2 w całości przebiegają przez teren leśny o miękkim podłożu pozwalającym na marsz bez gumowych nakładek na końcówki kijków. W około 65 % obydwie trasy pozwalają na swobodny marsz z kijkami dwóch osób obok siebie. Jednakże w okresie jesienno – zimowym oraz wczesną wiosną swoboda ta może być ograniczona z powodu rozmiękczenia i namoknięcia nawierzchni, a także zagrożeń w postaci śliskiej warstwy liści. Trasy są bardzo ciekawe i malownicze ze względu na wszechobecną przyrodę.
Mimo dość krótkich dystansów należy uwzględnić większy zapas czasu z powodu konieczności pokonania co najmniej 2 długich podejść pod górę oraz długiego zejścia ze wzniesienia w końcowym odcinku tras. Miejsce startu i mety tras znajduje się na obszernej polanie pozwalającej na swobodne wykonanie rozgrzewki przed marszem oraz ćwiczeń rozciągających po zakończeniu marszu. Długie podejście na obu trasach oraz ich szerokość umożliwia przeprowadzenie treningu siłowego dla chodzących z kijkami.
ATRAKCJE
1) Polana Jahna
2) Dolina Rzeki Regi – Obszar „Natura 2000 Dorzecze Regi”
3) Las łęgowy i rozlewiska
4) Wzgórze Rolanda
5) Pomnik Friedricha Ludwiga Jahna
LOBELIOWE JEZIORO I WILCZY GRÓD (żółty), długość trasy: 20 km
Trasa: Łobez, stacja kolejowa (0,0 km) – przystań kajakowa nad Regą k. Unimia (4,0 km) – jez. Chełm (5,3 km) – Zachełmie (7,5 km) – Meszne (9,4 km) – Strzmiele (11,2 km) – jez. Głębokie (15,1 km) – kol. Radowo Małe (18,2 km) – Radowo Małe, miejsce rekreacji (20,7 km).
Początek/koniec – Łobez, zielony skwerek przed stacją kolejową.
Koniec/początek – Radowo Małe, zadaszone miejsce rekreacji nad jeziorkiem tzw. patelnia.
Szlak prowadzi Wysoczyzną Łobeską, przez powiat łobeski - gminę Łobez i Radowo Małe. Teren Nadleśnictwa Łobez. Trasa łatwa, krajobrazowo urozmaicona, wiedzie terenem pagórkowatym, polami, lasami, łąkami, wśród zadrzewień z miejscami widokowymi, starymi drogami, ścieżkami nad jeziorami, przez wsie o rodowodzie średniowiecznym z wiekowymi budowlami i zabytkami.
Łobez Miasto powiatowe nad rzeką Regą. Ponad 10.000 mieszkańców. Stacja kolejowa. Prawa miejskie 1295 r. Zabytkowy późnogotycki kościół.
Przystań kajakowa nad Regą k. Unimia Trasa przecina dolinę Regi. Rzekę i jej dopływ można pokonać drewnianymi mostkami.
Jezioro Chełm Jezioro jest wyjątkowe ze względu na obecność lobelii jeziornej, unikalnej rośliny, objętej całkowitą ochroną. Znajdująca się tu hubertówki jest dobrym miejscem do odpoczynku.
Zachełmie Warto tu zwrócić uwagę na ruiny dawnego dworu Loeperów z zachowanym podjazdem i okazałymi cisami oraz zabytkowy park podworski, gdzie znajdują się ciekawe pomniki przyrody, a w szczególności potężna lipa Elizabeth (710 cm) i platan Dzidźka.
Z alei lipowej między Zachełmiem a Mesznem roztacza się ciekawy widok na piękną Dolinę Regi.
Strzmiele Wieś o bogatej, dobrze opisanej historii. Prawa miejskie 1348 r. Była siedzibą pomorskiego rodu von Borcke, zwaną „Wilczym Gniazdem”. Związana z historią rycerza-rozbójnika Macka Borcke. Tu w 1548 r. urodziła się słynna pomorska czarownica Sydonia von Borcke. Wrażenie robi dwór w stylu baroku pomorskiego z XVIII w., wybudowany na fundamentach starego zamku. Obecnie mieści się tu archiwum państwowe. Obok stoi ceglany, barokowy kościół z 1722 r., posadowiony na miejscu dawnej, średniowiecznej świątyni.
Jezioro Głębokie Powstało tam kąpielisko z pomostem. Wokół zasobnego w ryby jeziora rosną lasy bogate w jagody i grzyby.
Radowo Małe W centrum wsi znajduje się kamienny kościół z 1840 r. Przy kościele stoi dzwonnica z dzwonem z 1580 r.
Możliwość posiłku, różnorodnej rekreacji, dłuższego pobytu i noclegu zapewniają ośrodki agroturystyczne.
Szlak Mocy i Tradycji (niebieski), długość trasy: 43 km
Oznakowany kolorem niebieskim
Przebieg szlaku GPS – otwórz link
Trasa: Łobez (0,0) – Łobżany (3,7) – Prusinowo (6,1) – Poradz (8,7) – Bełczna (14,4) – Starogard (25,7) – Gardzin (32,7) – Łabuń Mały (35,8) – Prusim (38,2) – Resko (43,0)
Początek/koniec – Łobez, skwer przed stacją kolejową.
Koniec/początek – Resko, przystań kajakowa nad Regą, koło elektrowni wodnej.
Szlak prowadzi Wysoczyzną Łobeską i Równiną Nowogardzką, przez powiat łobeski – gminy Łobez i Resko. Teren nadleśnictw Łobez i Resko. Na trasie doświadczymy urozmaiconej rzeźby terenu i różnorodnych środowisk przyrodniczych – pola, lasy mieszane, wzgórza, doliny, mokradła. Szlak razy kilka przekracza rzekę Regę i parę razy biegnie w jej bliskości. Kilkakrotnie przecina drogę wojewódzką łączącą Łobez i Resko.
Na trasie spotykamy elementy mocy – elektrownie wodne, „rzymski” wiadukt kolejowy, wiatrak holenderski, elektrownie wiatrowe oraz elementy tradycji – zabytkowe pałace, dworki, kościoły, budowle, ruiny, stare drogi, cmentarze.
Rega, odcinakami mająca charakter rzeki podgórskiej, jest wymarzona dla kajakarstwa. Rzeka ta jest wymagająca, odcinkami o bystrym nurcie oraz z wieloma przeszkodami, ale wynagradza to swoją naturalnością i cudnymi widokami