Turystyka wodna

Raj dla kajakarzy i wędkarzy - piękna i urocza Rega

Rzeka Rega choć piękna i doskonała na spływy kajakowe, nie doczekała się solidnego opracowania pod kątem turystycznym. Choć powstał Związek Międzygminny "Unia Miast i Gmin Dorzecza Regi", to nie ma do dziś mapy, na podstawie której miłośnicy kajakarstwa mogliby poznać miejsca postojowe, noclegowe oraz czekające ich przeszkody na całej rzece. A przecież Rega, to rzeka o długości 179 km, natomiast powierzchnia dorzecza wynosi aż 2725 km kw.

  • Dwóch mężczyzn płynie kajakiem rwącą rzeką
  • Mężczyzna i kobieta płyną kajakiem, kobieta macha ręką
  • Kobieta i mężczyzna płyną kajakiem rwącą rzeką, mają wiosła uniesione nad głowami

 

Swój początek bierze na Pojezierzu Drawskim, w południowo-zachodniej części gminy Połczyn-Zdrój, w lasach w okolicy wsi Toporzyk, na wysokości 177,5 m n.p.m. Należy do bezpośredniego zlewiska Bałtyku. Rega płynie początkowo na północ, przed Świdwinem zmienia kierunek na południowo-zachodni. Przed Łobzem Rega przełamuje się przez wzgórza morenowe głęboką doliną długości 10 km.
Kierunek południowo-zachodni zachowuje aż do ujścia Rajskiej Węgorzy, by następnie skręcić na północ, a po około 20 km - łagodnie na zachód, do ujścia Uklei. Tam ponownie kieruje się na północ i zachowuje ten kierunek aż do ujścia. Na trasie biegu rzeki znajduje się sześć miast i wiele miejsc nadających się do biwakowania.

Rega, choć ma swoje źródło na północy, jest niezwykle piękna i zaskakująca. W niektórych miejscach brzegi rzeki są wysokie na kilka metrów, stając się niedostępnymi. Często nad brzegami znajdują się podmokłe łąki i trzcinowiska. W wodzie przeglądają się drzewa rosnące wzdłuż jej brzegów. To sprawia wrażenie rzeki leśnej, choć w rzeczywistości tak nie jest. Rzece towarzyszą olchy, wierzby, dęby sosny i świerk. Zbocza doliny Regi są wyraźnie wykształcone. Krajobraz i charakter poszczególnych odcinków rzeki jest odmienny, co sprawia, że spływ tą rzeką nie może nudzić. Zróżnicowany jest nie tylko krajobraz, ale i sama rzeka. Jej głębokość waha się od 1 do 2 metrów, szerokość zaś od 6 do 30 metrów.
Miłośnicy kajakarstwa spływ mogą rozpocząć już we wsi Sława w powiecie świdwińskim, jednak nie jest to zalecane nawet dla średniozaawansowanych miłośników kajakarstwa. Ci mogą rozpocząć go w Świdwinie. Na dotarcie do Mrzeżyna powinni przeznaczyć około 10 dni.

Z jednej strony mogłoby się wydawać, że Rega jest rzeką łatwą do przebycia, ale na trasie czekają niespodzianki w postaci zwalonych drzew oraz przeszkód stałych. Tylko na odcinku od Świdwina do Łobza znajdują się cztery takie przeszkody. ZTurystyka wodna Łobza do Mrzeżyna jest 114 km. W tym mieście można wypożyczyć kajaki i stąd rozpocząć podróż. Jest to zalecane dla mniej wprawnych miłośników wodnych przygód. Stąd do ujścia jest sześć przeszkód, pomijając zwalone kłody. Na odcinku do Gryfic znajdują się 2 jeziora zaporowe w Lisowie i Smolęcinie. Rega płynie od Łobza przez obszary leśne, silnie meandrując. Wysokie brzegi wymagają wiosłowania, póki nie znajdzie się dogodnych miejsc na odpoczynek. Najczęściej przy takich niższych fragmentach brzegu ulokowały się pola biwakowe. Płynąc dalej Regą, nie ominie kajakarzy kilka przenosek: w miejscowości Resko, Żerzyno, Lisowo, Gryfice. Rzeka wciąż na tym odcinku jest dość wartka i łatwa do pokonania. Jednak już na odcinku Trzebiatów - Mrzeżyno jej nurt staje się leniwy, a rzeka osiąga szerokość około 20 m. Tam należy wytężyć nieco mięśnie.

Z koryta rzeki Regi przed miejscowością Mrzeżyno wypływa w prawym brzegu koryto Starej Regi, którym można dopłynąć do Jeziora Przymorskiego Resko, a z niego do kanału w Dźwirzynie. Stamtąd, o ile nie ma silnego wiatru i fal, dostać się można do Bałtyku.
Na trasie spotkać można spokojne, czyste jeziora. Wody Regi upodobała sobie królowa polskich ryb - troć wędrowna. Z kształtu i ubarwienia podobna jest do łososia europejskiego. Przy odrobinie szczęścia spotkać można żurawie, czaple, wydry i bobry.
Turystyka wodnaNie brakuje również atrakcji architektonicznych i nie tylko: kościół z drewnianą wieżą z 1707 r. w Worowie, punkt widokowy nad jez. Lisowskim, we wsi Lisowo eklektyczny pałac z przełomu XVIII i XIX w., rozbudowany w stylu neogotyckim pod koniec XIX w., a przy pałacu park z pomnikowymi drzewami, renesansowy budynek pałacowy tzw. "Stary Zamek" w miejscowości Płoty oraz "Nowy Zamek" czyli kolejny pałac w stylu włoskiego renesansu, skansen Wsi Polskiej w Dziadowie, w Kłodkowie gotycki kościół powstały w 1492 r. z dobudowaną w XVIII w. drewnianą wieżą.

Rega przepływa przez Pojezierze Zachodniopomorskie i Pobrzeże Szczecińskie. Jest najdłuższą po Odrze i Wiśle rzeką w Polsce, bezpośrednio uchodzącą do Bałtyku.

Wróć