To był nasz dzień. 21 marca w sali gimnastycznej szkoły, na pierwszym piętrze okazałego budynku cisza i spokój, wyraźne oczekiwanie. Oczekiwanie na … gości, nauczycieli, uczniów. Napięcie sięga zenitu, zbliża się godzina 9.00, nastrój podenerwowania udziela się szczególnie tym, którzy tego dnia mają coś powiedzieć, zaprezentować, pokazać, omówić… Zaczyna się.
Na sztandarze szkoły widnieje podobizna Tadeusza Kościuszki, poczet sztandarowy wkracza wraz z nim, w sali zapada cisza. Następuje uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego, później hymnu szkoły. Przed zgromadzonymi staje Pani Dyrektor Anna Boguszewska-Wąsowicz i jako gospodarz wita wszystkich, dziękuje za przybycie, uroczyście wprowadza świąteczną atmosferę.
Spotkanie podzielone jest na trzy osobne części, każda jednak ma za zadanie coś nam przekazać, czegoś nauczyć, o czymś wspomnieć. Święto jako zjawisko ma to do siebie, że jest cykliczne, że możemy poczuć spokój, bezpieczeństwo z tym związane, że możemy się do niego odwołać – jak twierdził Hans-Georg Gadamer, mogliśmy i my. Po izolacji związanej z pandemią, społeczność szkolna mogła wreszcie spotkać się wspólnie, mogła świętować, mogła się cieszyć, dlatego też tegoroczne obchody Dnia Patrona były takie szczególne.
Patrona uczciliśmy skromną etiudą liryczną, w której brali udział uczniowie klas licealnych (1a, 1b, 2a, 2b, 3c). W podniosły nastrój wprowadziła nas Paulina Karpińska swoim przejmującym wykonaniem piosenki „Taki kraj”. Wysłuchaliśmy wierszowanej biografii Kościuszki w połączeniu z symbolicznie zarysowaną postacią samego bohatera - tu w roli niezrównany Bartosz Michałowski – i towarzyszącej mu Polski – oddanej w niemej roli kreowanej przez Lenę Sienicką. A wszystko po to, by wspomnieć i zaznaczyć, kim był, jest i będzie patron, wzór, człowiek – Tadeusz Kościuszko.
Nasi goście: Pan Piotr Ćwikła Burmistrz Łobza oraz Pani Jolanta Krajewska-Krupa Dyrektor Wydziału Edukacji i Kultury uroczyście wręczają nagrody stanowiące posumowanie Tygodnia Patrona, w trakcie którego tytanicznej wręcz pracy dokonał Pan Ryszard Krzęćko, nauczyciel, wychowawca, organizator naszego święta. Przypomnijmy, kto wygrał: Konkurs historyczny wiedzy o patronie – Ksawier Winogrodzki (2A), Konkurs na fraszkę poświęconą Kościuszce – Paulina Karpińska (2b) i Hanna Dmochowska (2b), Konkurs na malarską impresję związaną z bitwą pod Racławicami - Julia Gizewska (2b), Konkurs pn. „Łobez – gród pełen tajemnic” - Sofiya Kliukach (2B). Wszystkim uczestnikom i w szczególności laureatom, serdecznie gratulujemy.
Część trzecia, prowadzona przez charyzmatycznych nauczycieli: Panią Mirosławę Parzygnat i Pana Marcina Łukasika to zaszczepienie idei spotkań, celem których jest dzielenie się swoimi pasjami, prezentacja osiągnięć, prezentacja siebie. Pedagodzy pokazali i tłumaczyli, na czym polega idea konferencji TED i nagle okazuje się, że każdy ma coś do powiedzenia, że możemy poznać się bliżej. Próbką tego były wystąpienia na temat zainteresowań - astronomii, futbolu, matematyki, ekologii.
Uroczystość dobiega końca i młodzież wraz z nauczycielami udaje się na zajęcia integracyjne w plenerze. Wychodząc z sali, popatrzyłem na jeden z portretów Tadeusza Kościuszki i pomyślałem: - Ciekawe, co byś powiedział? A z portretu patrzy na mnie żołnierz, Polak, patriota, patron, dobry i uczciwy człowiek. - Chyba wiem, co by powiedział!
Marcin Luft,
nauczyciel j. polskiego
w Zespole Szkół w Łobzie